“Mahmudov məni danladı, "pulu hara köçürürsən? Tez ol Londona!” - deyə mənə qışqırdı” — SENSASİYA
MÜSAHİBƏ 27 mart 2025, 16:37
General Eldar Mahmudovun vəzifəsindən azad edilməsindən, xüsusi xidmət generallarının səs-küylü korrupsiya işi və MTN-in ləğvindən sonra iş adamı və İT şirkətlərinin sahibi Ayaz Kərimov da cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
İstintaq orqanlarının məlumatına görə, Ayaz Kərimov Eldar Mahmudovun oğlu Anar Mahmudovun şəriki olub.
Məlum olduğu kimi, milyardlarla büdcə vəsaitini mənimsəməkdə təqsirləndirilən Azərbaycan Beynəlxalq Bankının sabiq prezidenti Cahangir Hacıyevin kürəkəni Anar Mahmudov Londona qaçıb və hələ də Azərbaycan ədalətindən gizlənir.
İş adamı Ayaz Kərimov isə uzun illər “Mahmudovların damı altında” çalışıb və Mahmudov-Hacıyevin birləşmiş cinayətkar qruplaşmasının fəaliyyəti və onların ofşor şirkətlər vasitəsilə ölkədən milyardlarla vəsait oğurlayıb ixrac etməsi barədə məlumatların dəyərli daşıyıcılarından biridir.
Demokrat.az xəbər verir ki, bir neçə gün əvvəl jurnalist Eynulla Fətullayev Bolqarıstanın paytaxtı Sofiyada Ayaz Kərimovla görüşüb.
Qeyd edək ki, Ayaz Kərimov 2002-ci ildən Kanada vətəndaşıdır. İş adamı uzun illər sussa da, nəhayət ki, tabunu qırmaq qərarına gəlib.
Ayaz Kərimovun “Haqqin.az”-a müsahibəsini Eldar Mahmudov haqqında sensasion fikirlər səsləndirib:
“Bilirsiniz, yaxşı iş adamı riskləri qiymətləndirməyi bacarmalıdır. Deməli, bu hekayədə gördüyüm ən böyük risk Eldar Mahmudovun xüsusi xidmət rəisi kimi tam səriştəsizliyidir. Mən hüquq təhsili almışam. Prokurorluqda beş il iş təcrübəm var idi. Bəli, texniki vəzifədə, amma qanunları bilirdim və işin necə təşkil edilməli olduğunu başa düşdüm. Amma Mahmudova çekist demək çətindir... Mümkün deyil”.
Ayaz Kərimov Eldar Mahmudovun oğlu olan keçmiş şəriki Anar Mahmudovla bağlı da maraqlı fikirlər səsləndirib:
“Eldar Mahmudovun nazir olduğu dövrdə şirkətimizdən Azərbaycanın Rabitə və Yüksək Texnologiyaları Nazirliyinə 1 milyon dollar da köçürdüm... Buna görə də Anar Mahmudov tərəfindən kəskin danladım. Buna görə Anar Mahmudov "pulu hara köçürürsən? - deyə mənə qışqırdı. Və sonra mənə dedi: - Sən kimsən ki, pulu idarə edirsən? Tez ol Londona!”.